SPAWANIE -TIG -MIGMAG - INNE -PORADY WSKAZÓWKI TECHNIKA

Elektryka, opony, dobór felg itd.

SPAWANIE -TIG -MIGMAG - INNE -PORADY WSKAZÓWKI TECHNIKA

Postprzez Cybul » 13 mar 2014, o 13:48

E30 owner - dzięki :good:
W zasadzie jedyny parametr jaki ustawiam przy spawaniu aluminium to amperaż. Do alu używam złotej elektrody, grubszej niż przy stali czarnej i nierdzewnej, bo przy prądzie zmiennym na elektrodzie o małej średnicy robi się ogromna "kulka". Elektrody nie ostrżę. Porcelana od 7 w górę, tam gdzie się da 10. Drut do spawania przy blachy 3mm fi 2.3 elektroda 3.2, amperaż 60-70 w zależności od szybkości z jaką jestem w stanie spawać. Ważne, żeby nie spawać na za niskim amperażu, bo strasznie się nagrzewa i ciężko kontrolować temperaturę. Materiał musi być bardzo dokładnie odtłuszczony. Uchwyt pod kątem 90 stopni do materiału, drut gdy go nie podaje odsuwam daleko od pistoletu, żeby przed podaniem nie zaczął się topić. Równy oddech również jest bardzo ważny. O wiele łatwiej jest położyć ładną spoinę gdy mamy jakieś podparcie pod ręką, w której trzymamy uchwyt. Kładzenie łuski z powietrza wymaga bardzo dużego skupienia. Do tego trochę praktyki i będzie ślicznie :)

Odnośnie wykładania koła - wynika to z castera, który możemy sobie dowolnie ustawić :)

:beg: Koniec OT o listwie wtryskowej :)
Avatar użytkownika
Cybul
Touge Drifter
 
Posty: 375
Dołączył(a): 26 wrz 2008, o 23:12
Lokalizacja: Nieporęt

Re: KDKE30 - E30 2JZ-GTE 500+ by Cybul Radical Solutions

Postprzez e30 owner » 13 mar 2014, o 14:00

Porada pierwsza klasa :) Dzięki wielkie :) Mam nadzieję że niedługo kupię sobie jakiegoś tiga to sobie poćwiczę :) Ale jest już przynajmniej z czego startować :D
Avatar użytkownika
e30 owner
Touge Drifter
 
Posty: 2034
Dołączył(a): 29 gru 2012, o 23:16
Lokalizacja: mazowsze

Re: KDKE30 - E30 2JZ-GTE 500+ by Cybul Radical Solutions

Postprzez AndyFat » 13 mar 2014, o 21:21

Złota elektroda to ta uniwersalna, złote i szare są uniwersalne, Funo alu jedzie zawsze na zielonej, typowej tylko do alu, jak mu dasz uniwersalna to ja przez okno wyrzuci :D Kwache tylko i wyłącznie na czerwonej tak samo jedziemy. Jakoś te uniwersalne nie specjalnie lubimy :p
Avatar użytkownika
AndyFat
Touge Drifter
 
Posty: 241
Dołączył(a): 23 cze 2013, o 20:02
Lokalizacja: Goszczanówko

Re: KDKE30 - E30 2JZ-GTE 500+ by Cybul Radical Solutions

Postprzez birol » 13 mar 2014, o 22:29

A ja z kolei spawam alu szarą elektorodą i dużo lepiej mi się spawa niż zieloną i dodam jeszcze, że ostrze ją niemal tak samo jak do stali, czyli na ostro. Tu mały przykład: https://www.facebook.com/VRPfab/photos/ ... =3&theater
Jak się komus nudzi w czwartkowy wieczór, to tutaj troche wiecej moich prac: https://www.facebook.com/VRPfab/photos_albums
birol
Król Ronda
 
Posty: 54
Dołączył(a): 10 maja 2010, o 12:25
Lokalizacja: lublin

Re: KDKE30 - E30 2JZ-GTE 500+ by Cybul Radical Solutions

Postprzez Cybul » 14 mar 2014, o 08:29

Wiadomo, ze kazdy ma swoja technike, ustawienia, ulubiony drut i elektrode. Ale zielona jest rakotworcza wiec nie polecam :)
Avatar użytkownika
Cybul
Touge Drifter
 
Posty: 375
Dołączył(a): 26 wrz 2008, o 23:12
Lokalizacja: Nieporęt

Re: KDKE30 - E30 2JZ-GTE 500+ by Cybul Radical Solutions

Postprzez Ban0ff » 14 mar 2014, o 09:35

ogolnie to chyba spawanie alu do najzdrowszych nie nalezy? :grin:
Avatar użytkownika
Ban0ff
Touge Drifter
 
Posty: 399
Dołączył(a): 15 sty 2009, o 17:50
Lokalizacja: Jarosław

Re: KDKE30 - E30 2JZ-GTE 500+ by Cybul Radical Solutions

Postprzez AndyFat » 14 mar 2014, o 09:48

Elektrody wolfram zawierają który jest niby rakotwórczy :p Wiadomo, ważne jest dopasowanie sprzętu do reki i materiału , Co nie zmienia faktu ze cybul ślicznie spawa alu :] Ja jeszcze z alu muszę trochę potrenować.
Avatar użytkownika
AndyFat
Touge Drifter
 
Posty: 241
Dołączył(a): 23 cze 2013, o 20:02
Lokalizacja: Goszczanówko

Re: KDKE30 - E30 2JZ-GTE 500+ by Cybul Radical Solutions

Postprzez e30 owner » 14 mar 2014, o 22:56

Spokojnie, temat się rozwinął. mnie to cieszy. w wolnej chwili wydzielę, więc do jutra po południu posty niech zostaną, chyba że inny mod wydzieli przede mną. Sorki za opieszałość, i brak "trzymania standardów" przeze mnie - ale ostatnio mało czasu mam by posiedzieć na forum dłużej, dużo pracy się zwaliło. Postaram się poprawić koledzy :)
Avatar użytkownika
e30 owner
Touge Drifter
 
Posty: 2034
Dołączył(a): 29 gru 2012, o 23:16
Lokalizacja: mazowsze

Re: KDKE30 - E30 2JZ-GTE 500+ by Cybul Radical Solutions

Postprzez birol » 15 mar 2014, o 07:13

bakuś napisał(a):słabo.

to teraz każdy po kolei będzie w wątku cybula wklejał jak spawa alu?... :glare:


Przynajmniej takie bicie piany coś wnosi do dyskusji. ja nie widzę w tym nic złego, wręcz przeciwnie :thumbsup:
Jakiś wątek o spawaniu, byłby myślę całkiem wskazany, w końcu to nieodłączny element całej tej zabawy

A jeszcze w kwestii spawania dodam, że ostatnio spawałem cholernie dużo profili alu, na jednym detalu, kilka rodzai spoin: otworowe, pachwinowe, doczołowe. Scianka profilu 2mm i tu dla porównania do waszych parametrów: zajarzanie (wstepne nagrzewanie materialu) ustawione na 5sekund, prąd spawania 130A, częstotliwość 200Hz, balans mam w jakiejs skali od -30 do +30 w każdym razie, ustawiony na max w kierunku materiału. Trzeba spawać cholernie szybko, ale ma to swoje plusy, przetop solidny, okolice spawu dobrze i równomiernie dogrzane, więc przy stygnieciu równo sie odpręża i spoina na całej dlugości taka sama i z ładnym licem. Obrazek
birol
Król Ronda
 
Posty: 54
Dołączył(a): 10 maja 2010, o 12:25
Lokalizacja: lublin

Re: KDKE30 - E30 2JZ-GTE 500+ by Cybul Radical Solutions

Postprzez bakuÅ› » 15 mar 2014, o 09:47

Nie biję piany tylko to nie temat o tym, ale jak zostanie wydzielone to zmienia postać rzeczy. :)

Ja również spawam znacznie większym (x2) amperarzem niż poprzednicy, bo do blach 3mm ustawiam 130-135 amper, reszty parametrów nie pamiętam, bo mam zapisana w pamięci sprzętu. Spoina jest gładka i jednolita.

Obrazek

birol, pokazana przez Ciebie spoina pachwinowa jest źle wykonana, za to czołowa super.


Lubię przeglądać prace spawalnicze innych, jak to np http://www.toxicfab.com/

Jak Was to interesuje to zapraszam do przejrzenia, aż chce się siąść do stołu i pracować żeby potem móc samemu podziwiać podobne efekty! :)
Avatar użytkownika
bakuÅ›
Touge Drifter
 
Posty: 112
Dołączył(a): 4 lis 2012, o 21:05
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: KDKE30 - E30 2JZ-GTE 500+ by Cybul Radical Solutions

Postprzez birol » 15 mar 2014, o 10:06

Chłopaki z toxicfab miażdzą, widze wiesz co dobre :)
Ta pachwinowa taka musi byc taka wklęsła, ba! jeszcze ją pózniej szlifują niemal do kąta prostego, bo tam wchodzi jakaś skrzyneczka :/
birol
Król Ronda
 
Posty: 54
Dołączył(a): 10 maja 2010, o 12:25
Lokalizacja: lublin

Re: SPAWANIE -TIG -MIG MAG - INNE -PORADY WSKAZÓWKI TECHNIKA

Postprzez drift-rak » 15 mar 2014, o 11:48

bardzo ladnie spawacie :thumbsup: Ja powoli szukam tiga ac/dc (najlepiej dobrej uzywki w dobrych pieniadzach a nie taniego chinczyka).
puki co spawanie alu zlecam koledze a sam spawam wszelkie stalowe elementy Migomatem w osłonie argomixu.
bardziej dbam o dobry przetop niz wyglad spawu (nigdy nic mi sie nie urwalo z rzeczy ktore spawalem) ale mysle ze jak na niedoszlego dziennikarza to spawy nie najgorsze?
Obrazek
Avatar użytkownika
drift-rak
DRIFTER
 
Posty: 2982
Dołączył(a): 3 lut 2011, o 20:32
Lokalizacja: Nowy Tomyśl

Re: SPAWANIE -TIG -MIGMAG - INNE -PORADY WSKAZÓWKI TECHNIKA

Postprzez Blitz1200 » 16 mar 2014, o 00:34

Hej... bardzo fajny temat.

Myślę, że dobrze by było dopisac jeszcze trochę teori i co za co odpowiada bo ktoś kto dopiero zaczyna spawać i nie ma jeszcze "swojego rytmu i nastaw" może nie wiedzieć np co mu da wyższa częstotliwość czy balans.

Poniższe zdania nie są poparte żadnymi artykułami itp, trochę własnego doświadczenia i wiedzy teoretycznej wiec jeśli uważacie, że gdzieś rozminąłem się z prawdą lub pominąłem coś ważnego to z chęcią sam się dowiem ;)

Amperaż - im wyższy tym tym wiecej ciepła jest przekazywane do materiału, szybciej się topi
Balans - przy spawaniu Tig (AC) określa się stosunek czasu zmiany polaryzacji z jednej strony na drugą (czyli ile czasu w jednym cyklu minus jest na elektrodzie)
Średnica drutu - im większa tym mamy więcej materiału w spoinie, wiecej energi tracone jest na przetop przez co spada temp spawania i może nie być dobrego przetopu
Średnica elektrody - (tu możecie mi trochę pomóc)
Częstotliwość - teori w necie za tym nie szukałem, ja ustawiam większą częstotliwość jak potrzebuje bardziej skupić łuk w jednym punkcie a mniejszą jak chcę aby spaw był "szerszy"

Teraz dlaczego Alu spawa się trudniej niż stal
-materiał nie "ciągnie tak do siebie" jak w stali
-lepsze przewodnictwo cieplne Alu powoduje, że ciepło zamiast roztopić materiał w jednym miejscu rozchodzi się po całym elemencie. Dlatego powinno się spawać możliwie szybko z możliwie dużym prądem (nie dać czasu na rozgrzanie całego elementu)

Jeśli element stalowy po spawaniu jest gorący to aluminiowy jest gorący do kwadratu więc ostrożnie :)
Avatar użytkownika
Blitz1200
Touge Drifter
 
Posty: 129
Dołączył(a): 7 cze 2012, o 16:53
Lokalizacja: W-w

Re: SPAWANIE -TIG -MIGMAG - INNE -PORADY WSKAZÓWKI TECHNIKA

Postprzez Blitz1200 » 9 kwi 2014, o 23:01

Bakuś, powiedz mi jedną rzecz. Robiłeś ten spaw bez przerywania (z jakimś niebotycznie długim wypełniaczem...:D ) Wiele razy próbowałem (szczególnie przy długich spoinach tak jak tutaj) zaczynać kłaść spoinę na poprzednim "brzuszku" ale zawsze dość mocno to widać, a tutaj praktycznie śladu nie ma. Jak to robicie?
A i druga sprawa to mocowanie, jak ja spawałem blachy z aluminium to od wpływu ciepła blacha faluje i się rozchodzi tworząc szczelinę. Jeśli zaś pochwytam w wielu miejscach przed spawaniem ciągłym to potem te miejsca wychodzą brzydko...
Tak źle i tak niedobrze... :)
Avatar użytkownika
Blitz1200
Touge Drifter
 
Posty: 129
Dołączył(a): 7 cze 2012, o 16:53
Lokalizacja: W-w

Re: SPAWANIE -TIG -MIGMAG - INNE -PORADY WSKAZÓWKI TECHNIKA

Postprzez bakuÅ› » 10 kwi 2014, o 17:06

Staram się spawać jednym ciągiem i zazwyczaj jest od początku do końca jedna spoina. Blacha oczywiście połapana wcześniej co jakieś 10-15cm.
Avatar użytkownika
bakuÅ›
Touge Drifter
 
Posty: 112
Dołączył(a): 4 lis 2012, o 21:05
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Następna strona

Powrót do Inne

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości