Przerabianie węża silikonowego

Elektryka, opony, dobór felg itd.

Przerabianie węża silikonowego

Postprzez Bio » 26 lip 2014, o 23:27

nie miałem nigdzie znaleźć zbytnio ale ma taki problem

potrzeba mi kolanka silikonowego, które będzie miało "fiutka", czyli rurkę/mufę/cholera wie co, na wąż. da się to zrobić jakoś łatwo? Bo zakup kolanka to nie problem. Zakup prostej złączki z "fiutkiem" też... ale kolanko z "fifelkiem" praktycznie nie istnieje :glare:

Ogranicza mnie miejsce, stąd taka mała zabawa.
Ktoś ma pomysł jak to wykonać po ludzku, aby było szczelne i wytrzymywało ciśnienie wolnossącego silnika? :D
Avatar użytkownika
Bio
Touge Drifter
 
Posty: 171
Dołączył(a): 27 paź 2011, o 15:48
Lokalizacja: Bratislava

Re: Przerabianie węża silikonowego

Postprzez e30 owner » 27 lip 2014, o 09:03

Blaszka lub podkładka z dospawanym "fiutkiem" (lub odpowiednio wytoczonym, z kryzą żeby się podkładka/blaszka miała o co zaprzeć), nagwintowanym, robisz dziurę w sylikonie, wstawiasz od środka przez dziurę tego fiutka przyspawanego do blaszki, z drugiej strony skręcasz nakrętką i masz gotowe szczelne wyjście na krokowca :)
Avatar użytkownika
e30 owner
Touge Drifter
 
Posty: 2034
Dołączył(a): 29 gru 2012, o 23:16
Lokalizacja: mazowsze

Re: Przerabianie węża silikonowego

Postprzez justin19 » 27 lip 2014, o 09:56

e30 owner napisał(a):Blaszka lub podkładka z dospawanym "fiutkiem" (lub odpowiednio wytoczonym, z kryzą żeby się podkładka/blaszka miała o co zaprzeć), nagwintowanym, robisz dziurę w sylikonie, wstawiasz od środka przez dziurę tego fiutka przyspawanego do blaszki, z drugiej strony skręcasz nakrętką i masz gotowe szczelne wyjście na krokowca :)


W silnikach trubo doładowanych to nie będzie szczelne. Silikon jest zbyt miękki i śliski - nie jesteś w stanie docisnąć tego tak żeby nie wyłaziło spod blaszki.
justin19
Touge Drifter
 
Posty: 100
Dołączył(a): 16 cze 2014, o 21:15
Lokalizacja: Rychwał

Re: Przerabianie węża silikonowego

Postprzez Bio » 27 lip 2014, o 10:47

a jakieś rozwiązanie bez spawania? Ogólnie chcę "zrobić" to wredne, pękające kolanko z silników M50 BMW, które łączy przepustnicę z przepływką. Odmę mam wywaloną, stąd potrzebny mi 1 wyjście - na krokowca...
Avatar użytkownika
Bio
Touge Drifter
 
Posty: 171
Dołączył(a): 27 paź 2011, o 15:48
Lokalizacja: Bratislava

Re: Przerabianie węża silikonowego

Postprzez e30 owner » 27 lip 2014, o 12:07

justin19 napisał(a):
e30 owner napisał(a):Blaszka lub podkładka z dospawanym "fiutkiem" (lub odpowiednio wytoczonym, z kryzą żeby się podkładka/blaszka miała o co zaprzeć), nagwintowanym, robisz dziurę w sylikonie, wstawiasz od środka przez dziurę tego fiutka przyspawanego do blaszki, z drugiej strony skręcasz nakrętką i masz gotowe szczelne wyjście na krokowca :)


W silnikach trubo doładowanych to nie będzie szczelne. Silikon jest zbyt miękki i śliski - nie jesteś w stanie docisnąć tego tak żeby nie wyłaziło spod blaszki.


Tutaj rozmawiamy o silniku NA. A dwa, jeśli odpowiednio to zrobisz będzie działać - czytaj odpowiednia powierzchnia podkładek/blaszek oraz ich wyprofilowanie jeśli wymagane, oraz skręcenie, dlatego króciec musi być gwintowany, muszą być dwie podkładki/blaszki aby z obu stron ścisnęły ściankę silikonu i nakrętka żeby to skręciła. Działa to na podobnej zasadzie jak skręcanie sylikonu na rurce opaską ...
Avatar użytkownika
e30 owner
Touge Drifter
 
Posty: 2034
Dołączył(a): 29 gru 2012, o 23:16
Lokalizacja: mazowsze

Re: Przerabianie węża silikonowego

Postprzez Bio » 27 lip 2014, o 13:12

przeglądałem sobie stronę Leroya i pomyślałem, że można by wykorzystać coś w stylu nypla:

1.
http://www.leroymerlin.pl/hydraulika/in ... ,l545.html
"nakrętka" była by od wewnętrznej strony silikonu (oczywiście trzeba by ją zeszlifować, aby mniej powierzchni zabierała), a druga część by była zaciśnięta na wężu do krokowca. + z obu stronjakiś sylikon dla uszczelnienia dodatkowego

2.
http://www.leroymerlin.pl/hydraulika/in ... ,l548.html
podobnie jak sposób 1, ale tutaj była by nakręcana nakrętka

3.
wariacje na temat powyższych:
http://www.leroymerlin.pl/hydraulika/in ... ,l550.html i do tego
http://www.leroymerlin.pl/hydraulika/in ... ,l550.html
2 elementy skręcone + uszczelnione sylikonem z ew. podkładkami jakimiś dla większej powierzchni przylegania do sylikonu.
(na razie pieprzyć rozmiary, chodzi o sam pomysł)

ew zamiast kolanka: http://www.leroymerlin.pl/hydraulika/in ... ,l544.html

Ogólnie chyba jak już dobiorę kolanko silikonowe do przepustnicy i przepływki czeka mnie chyba radosne popołudne w leroyu :D
Avatar użytkownika
Bio
Touge Drifter
 
Posty: 171
Dołączył(a): 27 paź 2011, o 15:48
Lokalizacja: Bratislava

Re: Przerabianie węża silikonowego

Postprzez e30 owner » 27 lip 2014, o 13:28

BIO podajesz przykłady tego o czym piszę. Tylko same te śrubunki będą do chrzanu dopóki nie dasz podkładek. Bez podkładek przy skręcaniu śruby wejdą w sylikon rozszerzając go i będą nieszczelności. Sylikon z tuby dla uszczelnienia też jest kiepskim pomysłem, bo raz że kiepsko będzie się trzymał sylikonu dwa to nie będzie trwałe, bo rura pracuje jest elastyczna a te śrubunki są sztywne. więc na ich łączeniach będą pojawiać się różnice naprężeń i będzie każde uszczelnienie pękać.

Taką sytuację miałem jak poprawiałem lpg w jakimś oplu po jakimś magiku. Mikser był w gumowej rurze dolotowej a rura od lpg była podpięta przez mosiężny króciec od miksera wystający przez dziurę w gumie dolotu. I to obsmarowane sylikonem - z zewnatrz wyglądało ok, ale jednak było nieszczelne, i poprawiane ze 3 razy bo 3 różne kolory sylikonów znalazłem. Zrobiłem po swojemu - jak piszę z rurką gwintowaną dwoma blaszkami odpowiednio dogiętymi ,blaszki posmarowane klejem do szyb, z wyczuciem skręcone i działać będzie przez najbliższe 20lat to połączenie a nie 3 z czego co roku poprawiane :) .

Przy takim krućcu żeby to było szczelne musisz rozłożyć nacisk siły jaka się wytworzy przy skręcaniu śruby na większą powierzchnię inaczej kruciec wypadnie lub będą nieszczelności po 2 dniach.
Avatar użytkownika
e30 owner
Touge Drifter
 
Posty: 2034
Dołączył(a): 29 gru 2012, o 23:16
Lokalizacja: mazowsze

Re: Przerabianie węża silikonowego

Postprzez Bio » 27 lip 2014, o 13:30

ok, czyli kwestia jeszcze jakiejś blaszki/podkładki... i can do that :D
Zapewne pochwalÄ™ siÄ™ wynikiem jak zrobiÄ™ ;)
Avatar użytkownika
Bio
Touge Drifter
 
Posty: 171
Dołączył(a): 27 paź 2011, o 15:48
Lokalizacja: Bratislava

Re: Przerabianie węża silikonowego

Postprzez e30 owner » 27 lip 2014, o 13:59

Tak - im większa powierzchnia blaszki/podkładki tym lepiej. Dobrze jest te podkładki wyprofilować w kształt sylikonu - półokrągle, dlatego uniwersalne śrubunki są średnim pomysłem i lepiej jest dotoczyć odpowiednią rurkę z kryzą na której oprze się podkładka i to połączenie uszczelnić klejem jakimś epoksydowym. Blaszkę posmarować klejem do szyb na przykład, wkładasz w sylikon od wewnątrz przeciskasz przez dziurę, zakładasz drugą blaszkę od zewnętrznej strony sylikonu i skręcasz nakrętką dla uszczelnienia - prościej się nie da. I będzie mniej wystawać do środka niż taki mosiężny czy odlewany śrubunek plus podkładki etc.

Do pochwalenia się zapraszam do działu DIY :)
Avatar użytkownika
e30 owner
Touge Drifter
 
Posty: 2034
Dołączył(a): 29 gru 2012, o 23:16
Lokalizacja: mazowsze


Powrót do Inne

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości