Giętarka do rur - jaką wybrać?

Elektryka, opony, dobór felg itd.

Giętarka do rur - jaką wybrać?

Postprzez jano86 » 28 kwi 2015, o 11:06

CHcę zakupić giętarkę do rur.
Chciałem zapytać doświadczonych użytkowników co polecacie.

Ma służyć do: wykonania przodu auta z rurek, wykonania rur/stelaży pod zderzak.

Docelowo może kiedyś w przyszłości roboty typu rozpórka, rozbudowa klatki itp.

Rozważam dwie opcje:

1. Hydrauliczna

Obrazek

2. Ręczna

Obrazek

Które rozwiązanie lepiej się sprawdzi? Czy ta stołowa rura ogarnie np. rury na wydech/dolot?
Avatar użytkownika
jano86
DRIFTER
 
Posty: 391
Dołączył(a): 24 paź 2008, o 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Giętarka do rur - jaką wybrać?

Postprzez Hikiel » 28 kwi 2015, o 11:30

Robiłem całą klatkę piętnastoletnią, cieknącą, hydrauliczną giętarką i wyginała załącznikowe rury bez pierdnięcia. Do Twoich prac bez problemu wystarczy z zapasem.
Hikiel
Touge Drifter
 
Posty: 228
Dołączył(a): 18 paź 2010, o 22:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Giętarka do rur - jaką wybrać?

Postprzez e30 owner » 28 kwi 2015, o 16:17

Tylko hydrauliczna.

EDIT: Mała porada:
- rury zawsze korkuj i nabijaj piaskiem, nie będą się mocno owalizować, i można troszkę zmniejszyć promień gięcia. Kwasówkę mega ciężko się gnie, zaraz się fałduje wewnątrz i załamuje/owalizuje - zwłaszcza typu 304 ( konstrukcyjna, używana właśnie na wydechy i doloty, ze względu na sztywność i cienką ściankę). Pomaga nabicie gorącym piaskiem (grzanym w ognisku w beczce) lub podgrzanie samej rury palnikiem propan butan - takim jak do klejenia papy, ale i tak rewelacji nie ma, więc raczej przy kwasówce nastaw się na "klasyczne" kolanka i spawanie.

Najtrudniejszą sprawą jest dobranie/wypracowanie sobie jakie promienie gięcia należy stosować, w zależności od materiału, średnicy rury, i grubości ścianki.

To moje spostrzeżenia po kilku podejściach w życiu do tematu gięcia rur.
Avatar użytkownika
e30 owner
Touge Drifter
 
Posty: 2034
Dołączył(a): 29 gru 2012, o 23:16
Lokalizacja: mazowsze

Re: Giętarka do rur - jaką wybrać?

Postprzez mariuszszpak » 31 maja 2016, o 11:17

Korzystam z giętarki rur od firmy CNC Projekt. Co prawda tylko do użytku domowego, ale jak najbardziej sprawdza się w takich warunkach. Jest wydajna, bezawaryjna i bardzo pomocna :D
mariuszszpak
Amator
 
Posty: 1
Dołączył(a): 31 maja 2016, o 11:12
Lokalizacja: Poznań

Re: Giętarka do rur - jaką wybrać?

Postprzez e30 owner » 31 maja 2016, o 19:02

Ciekawe .... to duży musisz miec przerób skoro używasz zautomatyzowanych giętarek trzpieniowych czy rolkowych w DOMU :D

Jak ktoś chce dobrą giętarkę home made, w google wpisać "tube bender plans pdf". Według ludzi od których mam swoje plany (buduja swoje motocykle w USA), giętarka jednego z typów (a jest ich 4) nie zawęża przekroju rury nie wymaga wypełnienia ani grzania.
Avatar użytkownika
e30 owner
Touge Drifter
 
Posty: 2034
Dołączył(a): 29 gru 2012, o 23:16
Lokalizacja: mazowsze


Powrót do Inne

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość